liubavoknygosvirselis170
Knyga
Gintaras Karosas. LIUBAVAS. Išleido Europos parko muziejus. Vilnius, 2010. 272 p.
medalisk5
Liubavo dvaro malūnas-muziejus – Europos Sąjungos kultūros paveldo prizo ir Europa Nostra apdovanojimo laureatas
assets/Uploads/_resampled/SetWidth211-4LiubavodvaromalunasmuziejusPietvakariupuse.jpg
assets/Uploads/_resampled/SetWidth211-23aLiubavasWatermillMuseumAfterRestorationHistoricalExposition.jpg
assets/Uploads/_resampled/SetWidth211-liubavomal75.jpg
assets/Uploads/_resampled/SetWidth211-Kelias88rgb.jpg
assets/Uploads/_resampled/SetWidth211-Liuoranofic2016m.jpg
Gintaro Karoso fotografijos

Muziejus šiandien

Muziejus įkurtas Liubavo dvaro sodyboje 2011 metais skulptoriaus ir šio dvaro tyrinėtojo Gintaro Karoso iniciatyva.

Netoli Vilniaus esantis Liubavas – vienas seniausių ir romantiškiausių Lietuvos dvarų, įsikūręs vaizdingoje vietovėje prie Gerėjos upės, dabar vadinamos Žalesa. Jau 1546 metais Lietuvos valdovo Žygimanto Augusto dvaro iždo knygoje detaliai aprašyti tuo metu remontuoti Liubavo tvenkiniai. Per daug šimtmečių Liubavo dvaras išgyveno didžiules permainas – kadaise jo teritorijos siekė net Siesarties ežerą, o sovietmečiu jis patyrė nemenkus išbandymus.

Tai – krašto istorijos, kultūros ir technikos paveldo muziejus, kurio tikslas – Liubavo dvaro tyrinėjimas ir kokybiškas sodybos statinių restauravimas juos pritaikant kultūros ir viešosioms reikmėms, įrengiant muziejines ekspozicijas.

Vandens malūnas-muziejus

Apsilankymas Liubavo dvaro sodybos vandens malūne-muziejuje – unikali galimybė pažinti svarbiausią mūsų šalies tradicinio pramoninio paveldo objektą, nes malūnas, kuriame gaminami miltai duonai, per amžius buvo žmogaus egzistencijos pagrindas. Liubavo dvare yra vienintelis Lietuvoje malūnas, kuriame visiškai (100 proc.) restauruota technologinė įranga, ištirti ir demonstruojami visi čia vykę keliolika technologinių procesų: nuo grūdų ir medienos, metalo apdorojimo iki milo ir elektros gamybos. Prikelta gyvenimui čia veikia net šimtametė hidroturbina!

Taigi atvykęs lankytojas pasijunta laiku grįžęs į vandens malūno statybos laikotarpį. Pats pastatas neeilinis – tai virtuoziškos akmens statybos pavyzdys, kuriame akmenys sumūryti taip, kad tarp didžiulių akmens luitų netgi nesimato rišamosios medžiagos! Čia taip pat galima susipažinti su įstabia pusės tūkstančio metų dvaro istorija ir Lietuvai svarbiais jo savininkais: Goštautais, karališkaja šeima, kunigaikščiu Mikalojumi Radvila Ruduoju, Golejevskiais, Krišpinais Kiršenšteinais, Tyzenhauzais, Tiškevičiais, Slizieniais.

Viešosios įstaigos EUROPOS PARKAS vykdytą Liubavo dvaro malūno restauravimo ir pritaikymo kultūros ir viešosioms reikmėms projektą finansavo Lietuva, Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija pagal Europos ekonominės erdvės finansinį mechanizmą.

2012 metais Liubavo dvaro malūnas-muziejus pripažintas vienu iš geriausių Europos kultūrinio paveldo išsaugojimo pavyzdžių. Už kokybišką restauraciją jam suteiktas Europos Sąjungos kultūros paveldo prizas ir „Europa Nostra“ apdovanojimas.

Virtualus Liubavo dvaro vandens malūnas

Sveikindama su garbingu apdovanojimu Liubavo dvaro malūną-muziejų ir Europos parką aplankė Lietuvos Respublikos Prezidentė J.E. Dalia Grybauskaitė.